Opis
Niniejsza publikacja stanowi komentarz do ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Opracowanie zawiera szczegółową analizę przepisów wymienionej ustawy jak również omówienie regulacji unijnych, w tym Dyrektywny 2006/2012 oraz bogatego orzecznictwa sądów krajowych, unijnych oraz interpretacji Ministra Finansów.
Zagadnienia z zakresu materii podatków pośrednich są często zmieniane i uaktualniane przez ustawodawcę. Tempo oraz rodzaj zmian wymuszają potrzebę ciągłego i czasochłonnego śledzenia oraz analizowania przepisów. Wobec tego, proponujemy naszym Czytelnikom Komentarz w którym w przystępny i precyzyjny sposób, uwzględniając zmiany, orzecznictwo oraz interpretacje podatkowe, zostały skomentowane wszystkie artykuły ustawy.
Kolejne, 9. wydanie opiera się na tekście jednolitym opublikowanym w lipcu 2011 r. Zawiera omówienie wszystkich zmian od czasu ostatniego wydania, w szczególności wynikających z ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych z 7.12.2012r. ustaw oraz tzw. „ustawy deregulacyjnej”, z 16.11.2012r., które wchodzą w życie 1 stycznia 2013 r., 1 kwietnia 2013 r. oraz 1.1.2014r. Najważniejsze z wprowadzonych zmian to:
zmiany wynikające z implementacji Dyrektyw UE, tj:
– dyrektywy Rady 2010/45/UE z 13.7.2010 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do przepisów dotyczących fakturowania (Dz. Urz. UE L 189 z 22.07.2010, s. 1),
- dyrektywy Rady 2008/8/WE z 12.2.2008 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do miejsca świadczenia usług (Dz. Urz. UE L 44 z 20.02.2008, str. 11),
usunięcie niezgodności przepisów z prawem unijnym w zakresie stosowania obniżonej stawki VAT na niektóre towary,
uporządkowanie przepisów w zakresie zwolnień od podatku, w szczególności przeniesienia części regulacji z rozporządzenia wykonawczego do ustawy,
zmiany związane z racjonalizacją stosowania stawek obniżonych,
szereg zmian upraszczających w zamierzeniu ustawodawcy stosowanie przepisów dotyczących podatku VAT dla przedsiębiorców, np. ograniczenie zatorów płatniczych oraz poprawa płynności finansowej przedsiębiorców poprzez zmiany w metodzie kasowej rozliczeń czy uproszczenie procedury pobierania VAT w przypadku budowy i utrzymania wspólnych odcinków dróg transgranicznych w związku z wnioskiem o derogację oraz umową między RP i Republiką Czeską (obecna definicja terytorium państwa członkowskiego pozwala stosować tę procedurę tylko do budowy i utrzymania mostów),
zmiany odnośnie fakturowania, polegających na dalszym uproszczeniu, modernizacji i harmonizacji przepisów,
możliwość przekazania zwrotu podatku Vat wraz z odsetkami na rachunek banku lub SKOK jako zabezpieczenie kredytu.
Komentarz koncentruje się na praktycznych aspektach związanych z opodatkowaniem VAT za szczególnym uwzględnieniem istotnych zagadnień jakie mogą wystąpić na gruncie VAT w ramach profesjonalnego obrotu gospodarczego. Komentarz zawiera komplet informacji, dzięki którym zagadnienia z zakresu podatku VAT staną się dla Czytelnika bardziej przejrzyste i jasne.
Dodatkowo, aby ułatwić czytelnikom orientację w komentarzu zamieszczone zostały numery boczne paginy górne oraz wewnętrzne spisy treści do poszczególnych artykułów.
Skierowany jest przede wszystkim do osób zajmujących się problematyką podatku VAT w praktyce, a więc do pracowników sektora finansowego, doradców podatkowych, sędziów sądów administracyjnych, księgowych, biegłych rewidentów, pracowników aparatu skarbowego, adwokatów i radców prawnych oraz nauczycieli akademickich oraz studentów zainteresowanych zgłębieniem powyższej tematyki.