Opis
Publikacja ta jest skierowana zarówno do osób, które w praktyce zajmują się wspólnotowym i polskim prawem podatkowym, jak i do osób, które czynią to w teorii. Należą do nich zatem bez wątpienia zarówno sędziowie sądów administracyjnych, doradcy podatkowi, adwokaci, radcowie prawni, pracownicy administracji skarbowej, jak i pracownicy naukowi, naukowo-dydaktyczni wyższych uczelni oraz studenci.
Książka stanowi wynik wieloletnich badań autora, a także praktyki doradczej - naukowca i doradcy podatkowego - dotyczących problemu harmonizacji polskiego prawa podatkowego z prawem UE w zakresie opodatkowania VAT. Punktem wyjścia są zawarte we Wstępie, a sformułowane przez autora w przeszłości postulaty dla polskiego ustawodawcy, które powinien on był wykorzystać w procesie harmonizacji polskiego prawa podatkowego z prawem UE, w związku z wejściem Polski do struktur unijnych z dniem 1 maja 2004 r.
Autor poprzez porównanie obecnie obowiązującego prawa wspólnotowego i polskiego wskazuje, które z postulatów udało się już zrealizować, a które z nich powinny być wzięte pod uwagę przez polskiego ustawodawcę przy kolejnych nowelizacjach ustawy o VAT.
Całość została wzbogacona o wybrane orzeczenia ETS, istotne dla właściwego rozumienia prawa wspólnotowego, a tym samym mające wpływ na prowadzony przez polskiego ustawodawcę proces harmonizacji. Jeśli chodzi o polskie przepisy ustawowe, to autor odwołuje się do stanu prawnego na dzień 1 stycznia 2009 r.