Opis
Problem jakości prawa to kwestia niezmiernie ważna, wpływająca na poziom pewności sytuacji prawnej adresatów norm prawnych. Wysoka jakość prawa jest pożądana, buduje zaufanie do państwa, świadczy o praworządności, dbałości o ochronę interesu obywateli. Stanowczo i wyraźnie formułowane są postulaty konieczności dbania ustawodawcy o wysoki poziom regulacji prawnych. Jednocześnie trzeba być świadomym, że osiągnięcie tego celu, we wciąż zmieniającej się rzeczywistości współczesnego świata jest trudne, w szczególności w zakresie prawa podatkowego. Wyjątkiem w tym zakresie nie są regulacje dotyczące opodatkowania nieruchomości, mimo że jest to jeden z przedmiotów, które najwcześniej podlegały opodatkowaniu.
Celem niniejszej pracy jest analiza jakości regulacji prawnych dotyczących opodatkowania nieruchomości w Polsce i Rosji.
Jakość prawa to wartość demokratycznych państw prawa. Należy zdać sobie jednak sprawę z tego, że wiele czynników wpływa na budowanie jakości prawa. Jest to problem złożony. W tym kontekście zaskakujące może okazać się to, że nie jest ona jednolicie rozumiana.
W publikacji przedstawione są poglądy przedstawicieli nauki w Rosji i Polsce na problem jakości prawa. Ponadto zostaną omówione, przy zachowaniu odpowiedniego stopnia ogólności, krajowe regulacje dotyczące opodatkowania nieruchomości, co będzie stanowić przyczynek do przeprowadzenia rozważań w zakresie konkretnych kwestii, problemów, aspektów i doświadczeń związanych z jakością przepisów podatkowych dotyczących opodatkowania nieruchomości w Polsce i Rosji.