Opis
Do końca wierzyła, że jeszcze raz uda jej się uniknąć śmierci. Chciała żyć jak najdłużej, choćby „po to tylko, by oglądać, jak ten świat głupieje”. Susan Sontag, wybitna intelektualistka, pisarka, eseistka i aktywistka. Wiele lat zmagała się z nawrotami choroby nowotworowej, zmarła na białaczkę 28 grudnia 2004 roku. ""Straciliśmy jeden z najświetniejszych, niezależnych umysłów naszej epoki"" – mówiła na wieść o jej śmierci profesor Maria Janion. W morzu śmierci. Wspomnienie syna to opowieść o woli życia, o nadziei i o umieraniu. To wzruszająca i osobista relacja syna Sontag, dziennikarza Davida Rieffa, prawdziwy hołd złożony autorce Choroby jako metafory. Obserwujemy więc jej ostatnią walkę z nowotworem, podziwiamy niezłomną wiarę w medycynę, ale przeżywamy również gorycz chwil zwątpienia. Susan Sontag nie chciała umierać i nie chciała godzić się z faktem, że nie jest kimś wyjątkowym, a jej życie, tak jak życie każdego śmiertelnika, zmierza do nieuchronnego końca.
„Zagubiony, pełen sprzeczności, przygnieciony bólem, lecz do bólu szczery Rieff stara się wypłynąć z morza śmierci, do którego zabrała go matka.”
„Publishers Weekly”
„Szczery, a jednocześnie czuły hołd oddany matce.”
„San Francisco Chronicle”
„Aby opisać to tak odważnie, a jednocześnie tak wymownie, Rieff musiał być nieodrodnym synem swojej matki.”
„The Washington Post”
„Susan Sontag była dziko i nieokiełzananie żywotna, a w swoim życiu nie mniej bezkompromisowa niż w swoim pisarstwie. Czuły, wierny i pisany bez ogródek dziennik z czasu jej śmiertelnej choroby unaocznia nam jej ogromną determinację, by żyć - żyć wbrew wszelkiemu prawdopodobieństwu, żyć twórczo mimo wyniszczającej choroby i poddawać się wszelkim, nawet niesprawdzonym metodom leczenia. Książka Rieffa to raport z frontu eksperymentalnej onkologii i poruszający, osobisty zapis radzenia sobie ze śmiercią matki. W morzu śmierci. Wspomnienie syna to odważna, mroczna i piękna książka.”
Oliver Sacks"