Opis
Wielki atlas historii Polski ma układ chronologiczny i obejmuje całą panoramę naszych dziejów: od momentu pojawienia się człowieka w tej części Europy, aż do wydarzeń, które wpływają na życie współczesnych Polaków. Zawiera kilkaset starannie opracowanych map obrazujących zmiany polityczne, wydarzenia militarne oraz wiele zagadnień gospodarczych i społecznych, zwłaszcza dotyczących wyznań, mniejszości narodowych i szeroko pojętej kultury i sztuki. Okrągły jubileusz – 100-lecia odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów – spowodował rozwinięcie w atlasie tematów opowiadających o warunkach do wybicia się Polski na niezależność oraz późniejszych wydarzeń, które wpływały na kształt naszego państwa.
Wiele miejsca poświęcono Legionom Polskim, wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., staraniom o kształt naszych granic i dwudziestoleciu międzywojennemu. II wojna światowa została omówiona przez pryzmat napaści dwóch wielkich agresorów, wysiedleń, deportacji i pracy przymusowej ludności cywilnej, zbrodni wojennych na polskich obywatelach m.in. w obozach koncentracyjnych i łagrach, nierównej walki obronnej we wrześniu 1939 r. i ofiary powstańców warszawskich, zorganizowanego podziemia w kraju i polskiego zaangażowania na różnych frontach, wielkiej polityki pomijającej polską rację stanu.
Publikacja zawiera też unikatowe mapy opisujące wydarzenia z powojennej polskiej rzeczywistości np. dotyczące obecności armii radzieckiej w Polsce, korekty granic w 1951 r., protestów społecznych począwszy już od lat 1945-1948 aż do 1989 r., rozwoju opozycji antysystemowej w PRL i roli Kościoła katolickiego w tym zakresie. Mapy dotyczące przełomu XX i XXI w. pokazują wstąpienie Polski do NATO, Unii Europejskiej, budowę dróg szybkiego ruchu i autostrad, społeczno-gospodarczą pozycję naszego kraju na świecie i w Europie oraz dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze.
Prezentacjom kartograficznym towarzyszą podsumowujące specjalistyczne komentarze wybitnych historyków oraz wiele różnorodnych rycin: zdjęć ważnych postaci, wydarzeń i obiektów; obrazów; odznaczeń i umundurowania wreszcie plakatów propagandowych. Ważny element tej publikacji stanowią poczet władców do ostatniego rozbioru oraz wykaz rządzących od 1918 roku do teraz. Atlas kończą bowiem biogramy Prezydenta Andrzeja Dudy i Premier Beaty Szydło.