Opis
Jest to obszerne i interesujące studium z zakresu problematyki współczesnej wsi, wprowadzające czytelnika w problematykę małej ojczyzny z jej bogactwem językowym i kulturowo-obyczajowym. Autorka wybrała do analizy apelatywy osobowe nacechowane emocjonalnie temat dotąd mało jeszcze opracowany. Podjęła problem postrzegania człowieka przez pryzmat płci, a za obszar badań wybrała wieś i jej mieszkańców, co jest o tyle istotne, że obraz kobiety i mężczyzny w środowisku wiejskim ciągle jeszcze kształtowany jest przez istniejący stereotyp ściśle określonych i przypisanych danej płci ról społecznych.
Lektura książki Anny Piechnik przyniesie czytelnikowi wiele satysfakcji tak poznawczych, jak i estetycznych. Wypełniając lukę, jaka istnieje w tym zakresie w opisie gwar, zainteresuje nie tylko dialektologów, ale także etnolingwistów, socjolingwistów oraz badaczy zajmujących się polszczyzną regionalną.
Cenny jest zarówno sposób opracowania, jak i sam materiał terenowy, który za kilkanaście, a może nawet za kilka lat, stanie się unikatowym dziedzictwem przeszłości, bez możliwości bezpośredniego odtworzenia w terenie
Z recenzji prof. Dr hab. Haliny Pelc
Anna Piechnik (ur. w 1980 r.) etnolingwistka, dialektolog, doktor nauk humanistycznych, asystent na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się językiem i kulturą wsi w perspektywie etnolingwistycznej. Zajmuje się zagadnieniami askjolingwistyki, onomastyki gwarowej, stereotypu i autostereotypu w języku mieszkańców wsi.