Opis
Komentarz do ustawy z 24.6..1994 r. o własności lokali autorstwa wybitnych specjalistów prof. dr hab. Ryszarda Strzelczyka oraz mec. Aleksandra Turleja stanowi szczegółowe i kompleksowe omówienie wszystkich zagadnień poruszanej tematyki, uwzględniając i prezentując najnowszy stan sprawny.
Niniejsza pozycja we wstępie w sposób wyczerpujący wprowadza Czytelnika w zagadnienia dotyczące własności lokali, historii ich regulacji począwszy od opisu funkcjonowania odrębnej własności lokali na ziemiach polskich przed 1934 r. a kończąc na regulacji obowiązującej obecnie, czyli ustawie z 24.6.1994 r. Autorzy przybliżają modele własności lokali, a także genezę instytucji odrębnej własności lokalu w doktrynach państw europejskich oraz analogiczne rozwiązania w krajach Unii Europejskiej.
Biezace, 4. wydanie Komentarza w sposób wyczerpujący i zarazem praktyczny pozwala zapoznać się z kwestiami dotyczącymi m.in.:
miejsca ustawy o własności lokali w systemie prawa cywilnego, przedmiotowym zakresie regulacji, podmiotów uprawnionych do wydzielenia i nabywania lokali;
definicji lokalu i jego części składowych;
nabywania lokali przez cudzoziemców;
udziału w nieruchomości wspólnej jako prawa związanego oraz chwili powstania i granic nieruchomości wspólnej, a także podziału nieruchomości wspólnej i jej zarządu;
stron umów o wyodrębnienie lokali;
udziału w użytkowaniu wieczystym jako prawa związanego;
pojęcia i konstrukcji prawnej wspólnoty mieszkaniowej;
konstrukcji umowy o ustanowienie odrębnej własności lokali oraz ustania odrębnej własności lokali;
istoty umów deweloperskich oraz egzekwowania z nich roszczeń.
Aktualne, 4. wydanie wzbogacono także o najnowsze i najważniejsze orzecznictwo oraz dorobek judykatury i doktryny w przedmiotowym zakresie, w tym m.in.:
wyrok NSA z 24.4.2014 r. (I OSK 908/13, Legalis) dotyczący uzyskania zaświadczenia o samodzielności lokalu;
postanowienie SN z 30.6.2011 r. (III CSK 272/10, niepubl.) dotyczące służebności gruntowej;
wyrok SN z 29.6.2012 r. (I CSK 541/11, niepubl.) o konstytutywnym charakterze wpisu odrębnej własności lokalu dokonanego na podstawie postanowienia sądu o zniesieniu współwłasności nieruchomości.
Dla wygody Czytelników od niniejszego wydania wprowadzono znacznie ułatwiające nawigacje w tekście hasełka przedmiotowe, rozpoczynające każdy numerowany akapit oraz zastosowano szczegółowy podział zagadnień wewnątrz każdego komentarza.