Opis
„Działamy, by inni mogli żyć” – tak brzmi credo każdego lekarza wojskowego. Nie pamiętam już, ile razy opuszczałem względnie bezpieczne obozy i przemierzałem zdradliwe drogi lub przedzierałem się śmigłowcem przez tereny kontrolowane przez wroga. Nigdy nie miałem pełnego składu osobowego ani całego potrzebnego sprzętu. Zawsze brakuje czegoś, czego się potrzebuje (…), ale nigdy któregoś z medyków. Nigdy! Ich twarze na zawsze utkwiły mi w pamięci. Widzę każdego z nich w ekwipunku bojowym, ze zdeterminowaną miną i torbą lekarską przewieszoną przez plecy, gotowego zareagować na ten niesławny krzyk rozpaczy: „Lekarza!”.
z Przedmowy płka Roberta Campbella
To historia odważnych mężczyzn i kobiet, którzy wyruszali na wojnę uzbrojeni w bandaże zamiast granatów i w skalpele zamiast mieczy. Ratowali życie, zamiast je odbierać.
Od bitew starożytnego Rzymu po wojnę w Wietnamie – Martin King zabiera czytelników w fascynującą podróż przez historię medycyny widzianą przez pryzmat działań wojennych. Przedstawia ludzi, którzy z narażeniem życia ratowali innych w chaosie konfliktu. To Mary Seacole – czarnoskóra pielęgniarka, która podczas wojny krymskiej prowadziła spółkę leczącą rannych, John Bradmore – który uratował księcia Henryka w czasie Wojny Dwóch Róż, Tillie Pierce – szesnastolatka opiekująca się podczas wojny secesyjnej żołnierzami obu stron, i wielu innych medyków, którzy pod ostrzałem szli na pomoc ludziom, ryzykując własne życie i zdrowie.
King opowiada historię medycyny pola walki z typową dla siebie swadą, obficie korzystając z relacji uczestników walk. Daje świadectwo działalności niezwykłych pielęgniarek, sanitariuszy, ratowników i lekarzy i niebagatelnej roli, jaką odegrali w historii.
Martin King, historyk, autor wielu książek z historii wojskowości, m.in. Searching for Augusta o Auguście Chiwy, belgijskiej pielęgniarce niosącej pomoc amerykańskim żołnierzom podczas bitwy o Ardeny w 1944 roku, laureat nagrody Emmy za film dokumentalny jej poświęcony.