Opis
Nowa, fundamentalna praca Franza A.J. Szabo, oparta na ponownym zbadaniu źródeł i własnych badaniach w Austriackich Archiwach Państwowych, to naukowa, ale przystępna i inspirująca ocena wojny na kontynencie - pierwsza od niemal stulecia.
Profesor Szabo kwestionuje utrwalony mit, jakoby zwycięstwo w wojnie siedmioletniej przyniosły umiejętności militarne i wytrwałość króla Prus, zwanego często Fryderykiem Wielkim. Twierdzi natomiast, że państwo to nie zwyciężyło, a zaledwie przetrwało - mimo, a nie z powodu działań i decyzji swego władcy. Wojna siedmioletnia nie była `gabinetowa`, jak opisuje ją historia, ale doprowadziła wszystkich uczestników na skraj upadku, co zmieniło oblicze Europy.
Książka ta zajmuje się z równą uwagą wszystkimi głównymi uczestnikami wojny i strefami starć w Europie, opisuje strategię i taktykę dowódców wszystkich armii, analizuje wszystkie większe bitwy i wyjaśnia dyplomatyczne, polityczne oraz finansowe aspekty konfliktu. Jasna analiza polityki brytyjskiej, francuskiej, pruskiej, austriackiej, rosyjskiej i szwedzkiej oraz działań tych państw wskazuje nową, ogólną perspektywę wojny.
Franz A.J. Szabo jest profesorem historii i dyrektorem instytutu im. Wirtha ds. studiów austriackich i środkowoeuropejskich na uniwersytecie w Albercie. Wśród jego prac znajduje się Kaunitz and Enlightened Absolutism, 1753-1780, która otrzymała nagrodę im. Barbary Jelavich, przyznawaną przez American Association for the Advancement of Slavic Studies, oraz nagrodę Austriackiego Instytutu Kultury dla najlepszej książki w dziedzinie badań nad Austrią. Franz Szabo otrzymał austriacką Odznakę Honorową Sztuki i Nauki za wkład w badania Europy Wschodniej.