Opis
Ostatnią wielką, zwycięską wojną Zachodu była zimna wojna. Po tym zwycięstwie zapowiadało się długie jego panowanie w porządku światowym.
I oto stała się rzecz nieoczekiwana. W pozimnowojennym ćwierćwieczu państwa zachodnie zdecydowały się na przeprowadzenie kilku interwencji zbrojnych, które przyspieszyły kres dominacji Zachodu w świecie. Paradoks tym większy, że właściwie wszystkie te wojny kończyły się militarnym zwycięstwem i zarazem polityczną porażką.
Wojny Zachodu są pierwszą publikacją w świecie zachodnim, która w sposób całościowy i zgodnie z rygorami studiów strategicznych odnosi się do tego zjawiska. To książka ważna również dlatego, że Polska brała udział w kilku z analizowanych tu interwencji. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że stanie się niezbędną lekturą polityków i ich doradców, badaczy, studentów i komentatorów zajmujących się kluczowym zagadnieniem życia międzynarodowego, czyli użyciem siły w celach politycznych.
Nie ma dotychczas w piśmiennictwie polskim podobnego opracowania. Dzieło zespołu badaczy skupionych w Zakładzie Studiów Strategicznych Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW jest rzeczywiście pionierskie, zarówno pomysł, jak i jego realizacja.[…] Praca ta ma oczywiście charakter ściśle naukowy, ale czyta się ją łatwo i ze zrozumieniem. […] Opracowanie jest nowe i świeże, daje wiele punktów wyjścia do tak potrzebnej dzisiaj dyskusji o strategicznych problemach współczesnego świata, o konfliktach zbrojnych i o interpretacji terminu „zwycięstwo”.
prof. dr hab. Michał Chorośnicki
W tomie publikują:
Bolesław Balcerowicz, Agnieszka Bieńczyk-Missala, Patrycja Grzebyk, Robert Kupiecki, Roman Kuźniar, Marek Madej, Kamila Pronińska, Anna Wojciuk.