Opis
Książka stanowi podsumowanie prac prowadzonych w latach 2012-2014 w Zakładzie Konkurencyjności Przedsiębiorstw Instytutu Badań Rynku Konsumpcji i Koniunktur w Warszawie. Starano się w niej udzielić odpowiedzi na pytanie: czy interwencja z funduszy unijnych przyczyniała się realnie do realizacji celów, które przed nią stawiano w założeniach programowych polityki spójności. Dokonano również identyfikacji programów, priorytetów i działań, które w sposób bezpośredni, bądź pośredni, wpływały na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Następnie przeprowadzono ocenę zmian, które były wynikiem takiej interwencji.
W prezentowanych studiach wykorzystano przede wszystkim metody badań porównawczych oraz typu desk research. Objęły one głównie analizę treści programów operacyjnych, dokumentów o charakterze sprawozdawczym oraz wyników badań empirycznych przeprowadzonych w przedsiębiorstwach, zwłaszcza studiów ewaluacyjnych. W niektórych przypadkach prowadzono również badania i analizy własne (np. konsultacje, wywiady oraz studia przypadku).
Studia zaprezentowane w książce dostarczają szczegółowych informacji pozwalających na diagnozę zjawisk zachodzących w wybranych dziedzinach funkcjonowania przedsiębiorstw i ich otoczeniu w wyniku wykorzystania przez nie funduszy unijnych. Mogą być również użyteczne w dalszych pracach nad długookresowym programowaniem rozwoju, co jest szczególnie ważne na progu kolejnej perspektywy finansowej.