Opis
Seria Myśl filozoficzna poświęcona jest kluczowym dylematom nurtującym od zawsze umysł i serce człowieka i stanowiącym punkty ogniskujące refleksję filozoficzną w dziejach myśli, szczególnie zachodnioeuropejskiej.
Jej zamiarem jest udostępnienie fachowych opracowań poszczególnych zagadnień filozoficznych oraz zachęcenie do podjęcia, samodzielnie, przygody filozofowania.
Publikacje Serii, przygotowane przez wybitnych specjalistów, adresowane są do osób zajmujących się filozofią oraz do tych, którzy nie będąc profesjonalistami w tej dziedzinie, pragną rzetelnej wiedzy oraz panoramicznego oglądu problematyki filozoficznej.
Filozofia języka stanowi jeden z najbardziej znaczących działów filozofii XX wieku. Język jest w niej traktowany jako klucz do rozumienia otaczającej nas rzeczywistości zewnętrznej oraz naszej rzeczywistości wewnętrznej. Autor wychodzi od ujęć proponowanych przez Fregego, Wittgensteina, Carnapa oraz Russella i wprowadza w centralne tematy filozofii języka, pokazując zarazem ich związek z zagadnieniami teoriopoznawczymi. Dyskutując takie terminy jak "znaczenie", "prawda", "oznaczanie" Autor ukazuje linie łączące ujęcia proponowane przez filozofów greckich, średniowiecza i nowożytnych z ujęciami zbudowanymi przez Austina, Quine'a, Davidsona, Searle'a, Grice'a i Kripkego. (od tłumacza)