Opis
Zmiany zachodzące w Europie są efektem wielu procesów. Dotyczą gospodarki, polityki, kultury, a także stosunków społecznych, wartości i zachowań społecznych. Charakter tych zmian jest uzależniony od różnych warunków, między innymi od procesu globalizacji i integracji europejskiej.
W publikacji zwrócono uwagę na problemy szczególnie niepokojące Europejczyków: wzmożone migracje, kulturową tożsamość Europy w powiązaniu z faktem wielokulturowości społeczeństw europejskich, integrację a suwerenność państw narodowych, politykę państw europejskich wobec mniejszości etniczno-narodowych, i wiele innych.
Proponując Czytelnikowi teksty o różnym poziomie ogólności, dotyczące różnych zagadnień
i różnych krajów europejskich, Autorom chodziło o maksymalne bogactwo treści i informacji
rejestrujących zmiany w społeczeństwach europejskich, o pokazanie podobieństw i różnic w toczących się procesach przemian. Mimo że szczegółowe analizy nie dotyczą realiów społeczno-gospodarczych wszystkich krajów europejskich, to niektóre teksty obejmują procesy występujące w skali całej Europy.
W intencji Autorów książka ma nie tylko informować, lecz także inspirować do dyskusji na temat dominujących we współczesnej Europie problemów, różnic i podobieństw w ich rozwiązywaniu.
Powinna także skłonić Czytelników do re?eksji na temat przyszłości Europy, zastanowienia się nad prognozami związanymi z dalszymi konsekwencjami migracji, z przemianami w strukturze etniczno-narodowej krajów europejskich, z obecnością w Europie coraz bardziej licznej grupy muzułmanów. Przedmiotem dyskusji mogą być także kwestie związane z relig?nością Europejczyków oraz patologie towarzyszące otwartości granic i poszukiwaniu lepszych warunków życia.