Opis
Autorami książki są specjaliści z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych, łączący pracę naukową z doświadczeniem zawodowym, którzy w sposób szczegółowy i praktyczny przybliżyli kwestie odnoszące się do obowiązującego modelu emerytalnego, włączając się zarazem w dyskusje, które toczą się w tym zakresie wśród przedstawicieli nauki i praktyki.
Problematyka ubezpieczeń społecznych była przedmiotem IV Seminarium Szubertowskiego. Zainteresowanie ubezpieczeniami społecznymi wydaje się oczywiste, jeśli się zważy, że obok prawa pracy były one drugim głównym obszarem penetracji badawczych Profesora Wacława Szuberta. Jego praca w tym zakresie została zwieńczona powszechnie znanym podręcznikiem Ubezpieczenie społeczne. Zarys systemu, który został wydany w 1987 roku.
Na wartość dorobku Profesora Wacława Szuberta składa się nie tylko wspomniany podręcznik, lecz także wiele publikacji mających również dzisiaj niebagatelne znaczenie. Jest ona tym większa, że ich Autor towarzyszył powstawaniu instytucji polskiego systemu ubezpieczeń społecznych niemal od ich narodzin, oddziałując na ich kształt poprzez swoje analizy i opinie zawarte w różnorodnych tekstach piśmienniczych. To doświadczenie nie może być zapomniane - wiele ogólnych i szczegółowych wniosków, wypowiedzi, stwierdzeń i wywodów zachowało swoją aktualność i muszą być one uwzględnione przez współczesnych badaczy. Do pominięcia tego dorobku nie można dopuścić, zwłaszcza zważywszy na powszechną dziś dostępność do źródeł piśmienniczych.