Opis
Rzetelne ustalenie okoliczności i przyczyn wypadków to podstawa profilaktyki wypadkowej, a prawidłowe zakwalifikowanie wypadku do kategorii wypadków przy pracy ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla osób poszkodowanych (ze względu na postępowanie odszkodowawcze, tj. przysługujące świadczenia pieniężne).
W poradniku autorka szczegółowo omawia zagadnienia związane z postępowaniem podczas wypadku przy pracy.
Podaje liczne przykłady wypadków i praktyczne wskazówki dla prawidłowego ich kwalifikowania w oparciu o aktualne przepisy prawa pracy i wykładnię.
Dodatkową pomocą służy przykładowo wypełniona pełna dokumentacja powypadkowa.
Przedstawione przykłady wypadków przy pracy na różnych stanowiskach (z omówieniem ich przyczyn i wniosków profilaktycznych: w budownictwie, transporcie, oczyszczalni ścieków i kanalizacji, przy obróbce metali i drewna, w transporcie ręcznym, służbie zdrowia, rolnictwie, leśnictwie, przemyśle spożywczym, na wyższej uczelni, a także na stanowiskach pomocniczych – gospodarczo-technicznych i administracyjnych) zostały opracowane na podstawie stanów faktycznych zawartych w orzeczeniach SN oraz wyjaśnieniach Ministerstwa Pracy i ZUS, a także zaczerpnięte z praktyki organów inspekcji pracy i CIOP (www.pip.gov.pl, www.ciop.pl).
Powinny być one szczególnie pomocne w sytuacjach nietypowych, szczególnie wtedy, gdy kwalifikacja danego wypadku sprawia trudności.
Przykłady te mogą stanowić również materiał pomocniczy w prowadzonych w zakładach pracy szkoleniach w zakresie bhp.