Opis
Publikacja zawiera wnikliwe i kompleksowe omówienie problematyki zatrudnienia tymczasowego. Analiza dokonana jest bowiem z perspektywy fundamentalnych wartości i instytucji prawa pracy. Czytelnik znajdzie tu dotychczas nieformułowane w literaturze rozważania dotyczące funkcji ochronnej prawa pracy w sferze zatrudnienia tymczasowego, czy tez wskazujące na odrębności zatrudnienia tymczasowego z poziomu konstytucyjnego.
Na uwagę zasługuje nowa w polskim piśmiennictwie analiza zatrudnienia tymczasowego z punktu widzenia zbiorowego prawa pracy. W opracowaniu znalazły się omówienia zagadnień istotnych z perspektywy stosowania ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, m.in. takich jak: przejecie części lub całości zakładu pracy w kontekście pracowników tymczasowych, dopuszczalność lub niedopuszczalność pozaustawowej "dzierżawy" pracowników, równe traktowanie pracowników typowych i tymczasowych.
Mimo iż tematyka publikacji co do zasady dotyczy prawa pracy, to znalazły się tu również opracowania o innym charakterze, w tym opisujące skale zatrudnienia tymczasowego w Polsce, niezbędne jednak do dojrzalej analizy prawnej pracy tymczasowej.
Książka jest efektem pracy wielu znakomitych autorów. Część z nich należy bez wątpienia zaliczyć do wybitnych postaci polskiego prawa pracy, co jest gwarancja jakości przygotowanych przez nich rozdziałów. Jednak godne lektury są także opracowania młodszych pracowników nauki.