Opis
Zachodniopomorskie przywodzi na myśl morze, plażę, świeżą rybę, czyli letni relaks.
Brzeg, który był niegdyś strzeżony przez latarnie morskie, może być bardzo wysoki (klify wznoszą się na prawie 100 m) albo płaski, z piękną szeroką plażą. Tutaj znajduje się jedyna w Polsce morska twierdza w Świnoujściu mieście położonym na dwóch największych polskich wyspach morskich.
Dalej w głębi lądu urzekają jeziora wśród lasów i bagien, polodowcowe wzniesienia, rwące rzeki świetnie skłaniające do spływów kajakowych i lasy (w dużej mierze liściaste) oferujące wyciszenie przerywane ptasimi koncertami oraz bogactwo runa leśnego: grzyby, jagody, maliny i poziomki. Ale wśród lasów, między wzgórzami i jeziorami ukryte są także schrony i umocnienia Wału Pomorskiego, a w okolicach Kalisza Pomorskiego znajduje się największy w Polsce poligon wojskowy oraz garnizonowe miasto Borne Sulinowo w czasach PRL-u pełne radzieckich żołnierzy i niedostępne ani dla cywilów ani dla polskiej administracji.
Dla miłośników starej sakralnej architektury w województwie zachodniopomorskim jest prawdziwa gratka największe w kraju skupisko obiektów romańskich (głównie pocysterskich) powstałe na fali intensywnej chrystianizacji Pomorza przypadającej na XII i XIII w. Są też megality grobowce sprzed kilku tysięcy lat p.n.e. Nie brak także obiektów gotyckich i późniejszych. Warto zatem oddalić się od plaży, by poczuć tchnienie historii.
A jak dotrzeć wystarczy sprawdzić na mapie 1:250 000 i zaplanować wycieczkę w bogatą przeszłość regionu!