Opis
Ze wstępu prof. Adama Podgóreckiego (Carlotn University, Ottawa, Kanada):
Znany socjolog polski i amerykański prof. A. Gella napisał książkę o zgładzie II Rzeczypospolitej w latach 1945-1947. Omawia w niej sprawy, które nigdy nie były, a właśnie powinny być przedmiotem rozważań polskich socjologów.
W sposób jasny, zwięzły, pełen napięcia przedstawia Gella walkę społeczeństwa polskiego o niepodległość w dramatycznych latach 1945-1947. Prócz własnych komentarzy, które składają się na zwartą syntezę, profesor przytacza tam równie silnie przemawiające dokumenty zebrane z archiwów Anglii, Rosji, Niemiec i Polski.
Choć prawie wszystkie osoby ze ""starszego"" pokolenia znają jakoś tę historię w różnych jej częściach i odcinkach, to jednak pokolenia powojenne nie znają jej prawie wcale: nie uczyły się jej w szkołach, nie były zaznajamiane z nią przez rodzinę (...), w końcu dla dociekliwych nie było solidnych źródeł do studiów indywidualnych. Książka Gelli, oprócz tego, że przedstawia tragiczną historię kraju i jej tło międzynarodowe, dodaje do niej elementy socjologiczno-historycznej analizy rozwoju polskiej rzeczywistości, pozwala na całościową krytykę ""dorobku"" marksistowskich socjologów oraz rzuca pewne światło na wpływ niektórych przedstawicieli nauk społecznych na zaostrzanie konfliktów społecznych.