Opis
W pracy podjęto problematykę zagospodarowania terenów zagrożonych powodziami w gminach województwa łódzkiego, w kontekście potencjalnych negatywnych konsekwencji dla ludzi, środowiska przyrodniczego, dziedzictwa kulturowego i działalności gospodarczej. Badaniu podlegały tereny zagrożone powodziami w 21 gminach położonych w zlewniach trzech głównych rzek: Warty, Pilicy, Bzury. Z punktu widzenia ochrony przed powodzią najistotniejsze znaczenie miała analiza stopnia zainwestowania tych terenów oraz wskazanie obszarów w szczególności narażonych na negatywne konsekwencje, co jest kluczowe w ich właściwej ochronie. W ramach prowadzonych badań skoncentrowano się na ocenie poziomu ryzyka powodziowego, wynikającego ze sposobu zagospodarowania terenów zagrożonych powodziami. Ograniczając proces zasiedlania równin zalewowych, można zminimalizować ryzyko powodziowe, co miałoby wymierne efekty dla ludności oraz samych gmin.
„Praca ta potwierdza, że geografia może wnieść istotny wkład do praktycznych rozwiązań problemów życia codziennego, nie ograniczając jej teoretycznego i akademickiego dorobku” (Tadeusz Siwek).
Zagadnienia poruszane w książce powinny zainteresować zarówno naukowców, jak i osoby odpowiedzialne za ochronę przeciwpowodziową w Polsce.