Opis
Dnia 12 grudnia 1586 roku zmarł król Stefan Batory. Od tej chwili cała Polska podzieliła się na dwa obozy zaciekle zwalczające siebie nawzajem. Brzmi znajomo? A rzecz dotyczy wydarzeń sprzed czterystu trzydziestu lat, które autor przybliża barwnie i ze swadą wytrawnego gawędziarza.
Wacław Sobieski przedstawia w kilku szkicach sylwetkę jednej z najwybitniejszych postaci złotego wieku Rzeczypospolitej – hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Wokół niego ogniskuje się większość wydarzeń tak ważnych dla historii naszego kraju w XVI stuleciu, zawartych w tej publikacji. Czytelnik znajdzie tu między innymi spektakularną relację z wolnej elekcji z 1587 roku, wydarzenia głośnego na całą ówczesną Europe, czy próby podporządkowania pogrążonego w chaosie państwa moskiewskiego przez akcje „kresowych królewiąt”, zwane Dymitriadami.
Profesor Wacław Sobieski (1872–1935), to jeden z wybitnych polskich historyków – twórca tak zwanej nowej krakowskiej szkoły historycznej, członek Polskiej Akademii Umiejętności, autor około stu prac naukowych z historii Polski, szczególnie z XVI–XVII wieku.