Opis
Praktyczny przewodnik po zamówieniach podprogowych dla osób odpowiedzialnych za prowadzenie postępowań, które mają na celu udzielenie zamówienia wyłączonego spod przepisów ustawy PZP.
Poradnik zawiera kompleksowo omówione przepisy regulujące udzielanie tego rodzaju zamówień, orzecznictwo, przykłady i wzory dokumentów, dzięki czemu stanowi niezbędne kompendium wiedzy, pomocne w bezbłędnym przygotowaniu i przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia podprogowego.
Zamówienia podprogowe to bardzo niejednorodna kategoria zakupów publicznych, którą regulują przepisy zarówno Kodeksu cywilnego, ustawy o finansach publicznych, jak i w najmniejszym stopniu ustawy Prawo zamówień publicznych. Jednocześnie stanowią one część systemu finansów publicznych, w związku z czym podlegają zasadzie jawności finansów publicznych. Nie podlegając przepisom ustawy Prawo zamówień publicznych stanowią jednak część systemu zamówień publicznych tak jak przepisy o partnerstwie publiczno-prywatnym lub koncesjach. Można powiedzieć, że zamówienia podprogowe są najbardziej komercyjną częścią systemu zamówień publicznych, najbardziej zbliżoną do zakupów prywatnych, pozwalają zamawiającym na efektywniejsze dostosowywanie się do zmieniających się realiów rynkowych. Z udzielaniem zamówień podprogowych wiążą się jednak liczne wątpliwości, niejasności i pułapki prawne. Pojawiają się bowiem ciągle nowe interpretacje ich dotyczące, nowe rozwiązania w przepisach towarzyszących, nowe technologie mające wpływ na ich udzielanie, jak również zmieniają się poglądy instytucji kontrolnych.
Dodatkowo zamieszanie dotyczące przepisów o zamówieniach bagatelnych, które miały zostać wprowadzone nową ustawą z 11.9.2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2019 ze zm.) i zanim miały okazję zaistnieć, zostały uchylone ustawą z 27.11.2020 r. o zmianie ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi, ustawy Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 2275), spowodowało konieczność nowego, świeżego spojrzenia na zamówienia podprogowe.
Główne zalety publikacji:
- praktyczne ujęcie zagadnienia prowadzenia postępowań podprogowych w przystępny sposób wyjaśnia podstawowe problemy związane z zamówieniami podprogowymi,
- analiza przepisów dotyczących zamówień podprogowych,
- uwzględnienie dotychczasowego i nadal aktualnego orzecznictwa dotyczącego przepisów regulujących zamówienia podprogowe,
- pozwala szybko wdrożyć się w mechanizmy zamówień podprogowych z punktu widzenia osoby praktycznie zaangażowanej w ich udzielanie.
W publikacji znajduje się omówienie najistotniejszych elementów procesu udzielania zamówień podprogowych, które dotyczą:
- analizy przepisów Kodeksu cywilnego, lecz również właściwych regulacji ustawy o finansach publicznych,
- warunków zamówienia, warunków przetargu, warunków zapytania ofertowego,
- zasad obliczania wartości zamówień podprogowych,
- zasad upubliczniania postępowań podprogowych,
- wszelkich niezbędnych aspektów dotyczących składania i oceny ofert,
- zawarcia umowy.
Dzięki tej książce Czytelnik dowie się:
- Jak udzielać zamówień podprogowych?
- Jakie są tryby udzielania zamówień podprogowych?
- Jakie argumenty przemawiają za stosowaniem poszczególnych trybów w zamówieniach podprogowych?
- Jakie pułapki tkwią w obowiązujących przepisach i co powinien zrobić zamawiający, aby ich uniknąć?
- Czy przetarg i zapytanie ofertowe to tożsame procedury?
- Jakie czynności może wykonać zamawiający w postępowaniu podprogowym?
- Czy w umowach dotyczących zamówień podprogowych można stosować aneksy?
- Jakich dokumentów zamawiający może i powinien wymagać od wykonawcy?
- Czy w postępowaniu podprogowym można odrzucić ofertę i wykluczyć wykonawcę?
- Czy i jak elektronizacja wpłynęła na zamówienia podprogowe?