Opis
W dniu 19 października 2014 r. wejdzie w życie kolejna nowelizacja Pzp.
Zmiany dotyczą:
Wprowadzono ułatwienia udzielania zamówień na usługi niepriorytetowe o wartości mniejszej od progów unijnych
Przesłanek wykluczenia wykonawcy – Uchyleniu uległy dwie obligatoryjne przesłanki wykluczenia wykonawcy wymienione w art. 24 ust. 1 pkt 1 i 1a Pzp.
Wadium – konieczność zatrzymania wadium z powodu nieuzupełnienia dokumentów, będzie dotyczyć tylko wykonawcy, którego oferta ma być najkorzystniejsza
Kryteriów oceny ofert – zamawiający który ograniczy się do kryterium cenowego będzie musiał wykazać w załączniku do protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, w jaki sposób zostały uwzględnione w opisie przedmiotu zamówienia koszty ponoszone w całym okresie korzystania z przedmiotu zamówienia (np. przy zakupie drukarek – jak uwzględniono koszty związane z materiałami eksploatacyjnymi)
Modyfikacji zasad ustalania rażąco niskiej ceny – W nowelizacji Pzp znalazły się wytyczne dla zamawiającego, w jakich okolicznościach powinien zwrócić się do wykonawcy o wyjaśnienie rażąco niskiej ceny i jakie dowody ma przedstawić wykonawca, aby udowodnić, że cena nie jest jednak rażąco niska
Umów wieloletnich - narzucono w Pzp obowiązek zawierania w umowach na okres dłuższy niż 12 miesięcy postanowień o zasadach wprowadzania odpowiednich zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy, w przypadku zmiany:
stawki VAT,
wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę,
zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu, lub wysokości stawki składki na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne.
W dniu 16 kwietnia 2014 r. weszła w życie nowelizacja prawa zamówień publicznych, która ma istotny wpływ na udzielanie zamówień publicznych w instytucjach kultury.
Najważniejsze są zmiany dotyczące:
podniesienia progu określającego obowiązek stosowania ustawy,
obowiązku stosowania ustawy do zamówień w zakresie kultury,
ograniczenia zasady jawności przy udzielaniu zamówień w zakresie kultury.
Ponadto w dniu 16 kwietnia 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z 25.10.1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Do ustawy tej wprowadzono dodatkowe obowiązki podmiotów prowadzących działalność kulturalną w zakresie udzielania zamówień w zakresie kultury, do których nie stosuje się przepisów Prawa zamówień publicznych.
W książce tej odpowiadamy na pytania:.
Jak prawidłowo zdefiniować przedmiot zamówienia?
Jak prawidłowo oszacować wartość zamówienia?
W jakich przypadkach IK stosuje przepisy Pzp?
Jaka jest odpowiedzialność dyrektora i pracowników IK za udzielanie zamówień publicznych?
Jakie są zasady odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych związana z udzielaniem zamówień publicznych bez stosowania ustawy – Prawo zamówień publicznych?
Jaki jest wpływ decyzji dyrektora IK na wyznaczenie zakresu odpowiedzialności pracowników?
Czy dyrektor IK może się uwolnić od odpowiedzialności?