Opis
W wyniku doświadczeń globalnego kryzysu finansowego oraz kryzysu w strefie euro, w latach 2011–2013 w Unii Europejskiej dokonano istotnych korekt w mechanizmach zarządzania gospodarczego. W znacznym stopniu zmieniły one dotychczasową architekturę instytucjonalną obszaru wspólnej waluty. Autorzy tej książki nie skupili się na dyskrecjonalnej reakcja Unii Europejskiej w postaci działań ratunkowych, ale właśnie na względnie trwałej korekcie w zasad funkcjonowania strefy euro.
W książce omówiono nowe zasady zarządzania gospodarczego w strefie euro na tle doświadczeń kryzysu w krajach peryferyjnych strefy euro. Przedstawiono najważniejsze luki przedkryzysowego zarządzania gospodarczego w strefie euro w kontekście przyczyn i mechanizmów kryzysu. Opisane zostały również reguły mające zapewnić równowagę fiskalną i makroekonomiczną, unię bankową, nowe instrumenty zarządzania kryzysowego, działania podejmowane na rzecz poprawy warunków wzrostu gospodarczego i konkurencyjności gospodarki oraz zasady koordynacji polityk gospodarczych, zwłaszcza semestr europejski.
Publikacja kierowana jest do pracowników naukowych uczelni wyższych, studentów kierunków: ekonomia, międzynarodowe stosunki gospodarcze, stosunki międzynarodowe, europeistyka czy finanse. Zainteresuje także dziennikarzy i inne osoby uczestniczące w debacie publicznej dotyczącej UE, strefy euro oraz ewentualnego przyjęcia euro przez Polskę.