Opis
Celem monografii jest modelowanie procesu zarządzania programami foresight. W teoretycznej części publikacji skoncentrowano się na genezie i zastosowaniu foresightu, a następnie scharakteryzowano elementy i wybrane modele realizacji programów foresight, z ukierunkowaniem na foresight regionalny. Część empiryczna pracy stanowi studium przypadku programu foresight realizowanego na terenie województwa zachodniopomorskiego. Niniejsze opracowanie jest aktualizacją rozprawy doktorskiej Huberta Pachciarka Zarządzanie programami foresight na przykładzie województwa zachodniopomorskiego.
Monografia składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym przedstawiona została istota forsightu oraz jego ewolucja, z której wynikają cele i obszary zastosowania, a także rodzaje foresightu. Rozdział drugi został poświęcony charakterystyce procesu zarządzania programami foresight. Zawarto w nim wyjaśnienie istoty procesu zarządzania w realizacji programów foresight oraz opis elementów programów. W rozdziale trzecim przedstawiono analizę wybranych modeli realizacji procesu foresight, w ostatnim, czwartym, rozdziale opisano metodykę badawczą, przedstawiono także propozycję modelu zarządzania programami foresight, opracowaną na przykładzie województwa zachodniopomorskiego. Monografia kierowana jest do wszystkich zainteresowanych problematyką foresight, tj. studentów i pracowników naukowych uczelni wyższych, szczególni zajmujących się dyscypliną nauk o zarządzaniu i jakości, jak również do praktyków przedstawicieli instytucji publicznych zainteresowanych rozwojem regionalnym, organizatorów i uczestników programów foresight.
Autorzy wyrażają nadzieję, że niniejsza publikacja stanie się cenna pozycją, wypełniającą lukę w literaturze przedmiotu, zwłaszcza, że odnosi się do procesu zarządzania programami foresight zarówno w wymiarze naukowym, jak i praktycznym.
Ze wstępu