Opis
Prezentowana publikacja powstała z przekonania, że zmieniające się czasy wymagają nowego podejścia do zarządzania w opiece zdrowotnej, w której coraz większą rolę odgrywają rozwiązania rynkowe. W tych nowych warunkach organizacje funkcjonujące w systemie opieki zdrowotnej muszą budować silną pozycję, co oznacza konieczność większego zaangażowania pracowników i wzięcie przez nich odpowiedzialności za zakłady opieki zdrowotnej.
Nauka powinna dostarczać narzędzi, za pomocą których możliwe stanie się rozwiązanie problemów dotykających nas wszystkich. Dlatego w książce położyliśmy szczególny nacisk na pokazanie nie tego, „jak się coś nazywa” i „jak coś jest ważne”, ale „jak to działa” czy „jak to można zrobić”.
Rozwiązując problemy organizacji w systemie ochrony zdrowia, warto pamiętać o kwestiach, które opisano także w niniejszej publikacji:
- jeżeli organizacja sama nie spróbuje zmierzyć się z otaczającymi ją problemami, to nikt za nią tego nie zrobi – problemy nie znikną tylko dlatego, że bardzo tego chcemy;
- ochrona zdrowia nie jest „sektorem wybranym” – jedyną branżą, w której pojawiają się trudności;
- podstawowe zasady zarządzania opierają się na zdrowym rozsądku. Można i trzeba mówić o specyfice sektora, ale wyraz „specyfika” nie może stanowić wytłumaczenia dla nieporadnego zarządzania i niestosowania jego podstawowych narzędzi.
Żywimy nadzieję, że książka pomoże Czytelnikom lepiej rozumieć oraz rozwiązywać problemy, z jakimi stykają się organizacje, w których pracują.