Opis
Stosowanie prawa obarczone jest ryzykiem błędu. System instancyjnej kontroli orzeczeń sądowych uznaje się obecnie za najlepszą historycznie ukształtowaną gwarancję prawidłowości rozstrzygnięcia w sprawie.
W polskim porządku prawnym zagadnienie instancyjności postępowań sądowych nabrało istotnego znaczenia w wyniku uchwalenia Konstytucji RP z 1997 r., w której zawarto regułę, że każde postępowanie sądowe jest co najmniej dwuinstancyjne. Ten z pozoru nieskomplikowany przepis wywołuje wiele wątpliwości, kontrowersji i nieporozumień zarówno w nauce prawa, jak i orzecznictwie co do sensu i zakresu wynikającej z niego normy prawnej.
Niniejsza publikacja stanowi pogłębioną analizę instancyjności w postępowaniu cywilnym. Omówiono w niej pojęcie instancji oraz określono cechy charakterystyczne dla instancyjności postępowania, odniesiono się także do problematyki tzw. instancji poziomej. W książce przedstawione zostały wady i zalety systemu instancyjnej kontroli orzeczeń. Przeprowadzono również analizę i ocenę orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego co do rozumienia przez niego instancyjności postępowań sądowych.
Książka jest adresowana do prawników praktyków: sędziów, adwokatów, radców prawnych oraz przedstawicieli nauki i studentów.
Dr Monika Michalska-Marciniak – adiunkt w Katedrze Postępowania Cywilnego (II) Uniwersytetu Łódzkiego, radca prawny, ukończyła aplikację sędziowską; autorka licznych opracowań z zakresu postępowania cywilnego, w szczególności dotyczących środków zaskarżenia oraz postępowania egzekucyjnego.