Opis
Monografia porusza zagadnienie koincydencji winy i czynu w prawie karnym, w kontekście przepisów Kodeksu karnego z 1997 r. Autorka odpowiada na pytanie, jak współcześnie należy rozumieć zasadę koincydencji winy i czynu; rozważa, czy i pod jakimi warunkami, na gruncie paradygmatu prawa karnego opartego o zasadę winy, dopuszczalne jest pociągnięcie do odpowiedzialności karnej podmiotu w sytuacji braku jego zdatności do ponoszenia winy w czasie czynu. Autorka charakteryzuje czynniki, które ograniczają wolność sprawcy w czasie czynu, jednak nie wpływają na możliwość przypisania mu winy. Przeprowadza również analizę polskiego Kodeksu karnego, wskazując mankamenty aktualnych rozwiązań prawnych.
Książka adresowana jest do teoretyków i praktyków prawa karnego. Czytelnik odnajdzie w niej obszerne odwołania do dorobku niemieckiej doktryny prawa karnego oraz dyskusji na temat wpływu badań neurobiologicznych na określenie istoty winy w prawie karnym.
Agnieszka Barczak-Oplustil - doktor habilitowany nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka ponad 40 publikacji naukowych z zakresu prawa karnego, prawa konstytucyjnego i prawa medycznego; prowadzi wykłady i ćwiczenia z prawa karnego materialnego i prawa medycznego na Wydziale Prawa i Administracji UJ.