Opis
Książka analizuje regulacje prawne dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz konsekwencji związanych z tym zatrudnieniem na gruncie prawa pracy, prawa administracyjnego oraz prawa daninowego (w tym prawa podatkowego). Autorzy podjęli próbę rozstrzygnięcia najważniejszych problemów normatywnych dotyczących przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne.
Rozważania skupiają się przede wszystkim na regulacjach ustawy z 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych jako podstawowego aktu, którego celem jest zagwarantowanie możliwości uzyskania i utrzymania przez osobę niepełnosprawną odpowiedniego zatrudnienia i awansu zawodowego.
Publikacja dzieli się na dwie części. Pierwsza obejmuje omówienie rozwiązań z zakresu prawa pracy dotyczące zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz związane z nimi regulacje o charakterze administracyjnoprawnym. Druga dotyczy zagadnień prawa daninowego, związanych z uprawnieniami przysługującymi pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne oraz pracownikom niepełnosprawnym.
W publikacji omówiono takie zagadnienia jak:
- nabycie, zmiana i utrata statusu pracownika niepełnosprawnego,
- rodzaje orzeczeń potwierdzających niepełnosprawność,
- forma i treść umowy z pracownikiem niepełnosprawnym,
- cel i wysokość wpłat na PFRON,
- obowiązki związane z wprowadzeniem usprawnień i zapewnieniem odpowiednich warunków pracownikom niepełnosprawnym,
- zwolnienia z podatków i opłat oraz ulgi w spłacie danin publicznych.