Opis
Jest to pierwsza i jedyna na rynku publikacja, w której przeanalizowano problematykę zatrudniania pracowników sądów z perspektywy prawa pracy oraz zarządzania. Autorzy omówili m.in. podstawy zatrudnienia poszczególnych grup zawodowych, w tym dyrektorów sądów, asystentów sędziów i urzędników sądowych.
W opracowaniu zaprezentowano:
- pogłębione teoretyczne wypowiedzi odnoszące się do ogólnych założeń ukształtowania pro futuro statusu prawnego pracowników sądów, podstaw prawnych oraz praw i obowiązków niektórych grup zawodowych,
- analizę wynagradzania pracowników sądów w świetle obowiązujących norm prawnych,
- praktyczne aspekty zarządzania zasobami ludzkimi, w tym opisy stanowisk pracy oraz wartościowanie stanowisk pracy w sądownictwie.
W książce zamieszczono pierwszy w historii sądownictwa powszechnego raport z badania poziomu i struktury wynagrodzeń wszystkich pracowników sądów (z wyjątkiem sędziów), w tym dyrektorów, referendarzy sądowych, zawodowych kuratorów sądowych, asystentów sędziów, urzędników i pracowników sądów oraz pracowników rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych. Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla osób zarządzających sądami, w tym prezesów i dyrektorów sądów, pracowników sądów oraz związków zawodowych działających w sądach i prokuraturach. Z całą pewnością zainteresuje także przedstawicieli nauki prawa pracy i zarządzania. Będzie ponadto pomocnym źródłem w pracy urzędników służb legislacyjnych zajmujących się projektowaniem aktów prawnych dla pracowników sądów i prokuratury, w szczególności pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości.