Opis
Oddajemy w Państwa ręce pierwsze polskie wydanie niezwykle popularnego i wpływowego, a dziś niemal zapomnianego nawet przez specjalistów geograficzno-paradoksograficznego kompendium III-wiecznego rzymskiego gramatyka Gajusza Juliusza Solinusa.
Jest to przede wszystkim wspaniały zbiór wyobrażeń o odległych krajach, ludach i stworzeniach, zbiór interesujących stereotypów, poruszających opowieści, anegdot i ciekawostek służących rozrywce, rozbudzeniu wyobraźni i chęci dalszej lektury, a także zainspirowaniu czytelnika do własnych poszukiwań. Utwór Solinusa stanowi przy tym bezcenne wręcz źródło do poznania historii kultury, recepcji rozmaitych motywów literackich i mitologicznych, jak również odbioru historii w dziele erudycyjnym, a zatem wyrażającym poglądy, stan wiedzy i wyobrażenia nie historyka, lecz popularyzatora, trafiającego pod dachy rzymskich domów.
Niniejsze wydanie zawiera tekst łaciński dalece odbiegający od obowiązującego dawniej wydania Teodora Mommsena wraz z tłumaczeniem na język polski i obszernym komentarzem, uwzględniającym najnowszy stan badan nad autorem, dziełem i jego recepcją.