Opis
Czym jest zdrowie psychiczne? Można przyjąć, że sposobem myślenia, odczuwania i reagowania w zmaganiach z ludzkim losem. Jego kondycja determinuje relacje międzyludzkie, wybory życiowe oraz funkcjonowanie społeczne.
Z pojęciem zaburzeń psychicznych od lat związanych jest najwięcej uprzedzeń, stereotypów i lęków, symbolicznego i faktycznego wykluczenia ze świata zdrowych. W świadomości społecznej dominuje pesymistyczna ocena tych zaburzeń, przekonanie o ich niekorzystnym rokowaniu i dewastującym zejściu.
W publikacjach na temat zaburzeń psychicznych brakuje takich określeń jak „wyzdrowienie”, „ozdrowienie”, „odzyskanie zdrowia”, brakuje propozycji „jak zdrowieć”. Tę lukę właśnie wypełnia proponowana książka. Autorki piszą o zdrowieniu jako procesie indywidualnego odkrywania, doświadczania życia z chorobą, jej objawami, własną wrażliwością, wzbudzania nadziei, stawiania realistycznych celów. Tak rozumiane zdrowienie jest indywidualnym doświadczeniem, które pozwala pacjentowi na uwolnienie się od „ja” zdominowanego przez chorobę, od poczucia beznadziejności oraz niemocy.
Jest to jedna z pierwszych publikacji w języku polskim, która mówi o zdrowieniu w koncepcji teorii narracyjnych i proponuje nowatorski program terapeutyczny dla osób z doświadczeniem choroby psychicznej.