Opis
OD NAUK PODSTAWOWYCH DO POSTĘPÓW KLINICZNYCH, Z UWZGLĘDNIENIEM RÓŻNYCH ETAPÓW CHOROBY
Zespół policystycznych jajników jest najczęstszym zaburzeniem endokrynologicznym wśród kobiet w wieku rozrodczym – od pierwszej miesiączki do menopauzy. Jego przyczyny i rozpoznawanie, postępowanie kliniczne, schematy leczenia oraz wpływ na dobrostan psychospołeczny są złożone i wymagają podjęcia kompleksowych działań. Choroby współistniejące, takie jak otyłość, upośledzenie tolerancji glukozy, trądzik, hirsutyzm, cykle bezowulacyjne i zaburzenia genetyczne, mogą odwracać uwagę lekarzy od choroby podstawowej w stronę jej powikłań.
Zapewniając kompleksowe podejście do wszystkich aspektów choroby, Zespół policystycznych jajników. Od nauk podstawowych do postępów klinicznych, z uwzględnieniem różnych etapów choroby wyróżnia się wśród publikacji, w których jest omawiana ta powszechnie występująca, a jednocześnie złożona jednostka chorobowa.
W książce w spójny sposób przedstawiono współczesne zagadnienia dotyczące epidemiologii, spektrum objawów klinicznych (w tym odnoszących się zarówno do soma, jak i do psyche), pełną gamę wzajemnie powiązanych czynników patofizjologicznych (takich jak aspekty genetyczne i epigenetyczne, insulinooporność, stany zapalne, endokrynopatie), a także ukierunkowane podejście do obciążenia objawami.
W PUBLIKACJI:
• wszystkie aspekty zespołu policystycznych jajników – postępowanie na przestrzeni całego życia, w tym krótko- i długoterminowe wyzwania metaboliczne, endokrynologiczne i psychologiczne
• możliwości leczenia i postępowania w przypadku typowych objawów: hirsutyzmu, nieregularności miesiączki, zaburzeń płodności
• kryteria diagnostyczne i fenotypy zespołu policystycznych jajników
• zastosowanie medycyny komplementarnej/alternatywnej, modyfikacji stylu życia i terapii behawioralnej