Opis
Rok temu, w czwartym numerze Zeszytów pisaliśmy o dawnym komiksie polskim, jesienią - o polskich badaniach tego medium. Tym razem wracamy do współczesności i prezentujemy monografię (a może raczej: próbę monografii) Krzysztofa Gawronkiewicza.
Gawronkiewicz w środowisku komiksowym owiany jest niemal legendą, ale jest też znany szerszej publiczności dzięki takim komiksom jak Mikropolis i Achtung Zelig!. Dodatkowo, artysta unika światła jupiterów i nie jest aktywny w środowisku, przez co jego prace są znane o wiele lepiej niż on sam. Jest też pierwszym od wielu lat polskim rysownikiem komiksów, któremu udało się na poważnie zadebiutować na Zachodzie. Narażając się na chichot Gombrowiczowskiego ducha, chciałoby się powiedzieć, że Gawronkiewicz wielkim artystą jest.
Na poparcie tej tezy publikujemy w tym numerze Zeszytów szereg analiz i esejów. Przybliżamy naszym czytelnikom również postać artysty, publikując wywiady z nim i z jego żoną, szczegółową notę biograficzną i bibliografię. Dzięki pomocy Krzysztofa reprodukujemy też ponad 25 jego nieznanych rysunków, szkiców i fragmentów komiksów. Ten dobór materiałów powinien zadowolić i zagorzałych wielbicieli twórczości Gawronkiewicza, i jego przygodnych czytelników, a także całkiem nowych fanów.
Jak zwykle, publikujemy też teksty na temat bieżącej sytuacji na rynku i recenzje kilku nowości oraz przedstawiamy dwa ciekawe komiksy zagraniczne: czeski i amerykański.