Opis
Drodzy Czytelnicy,
Science fiction to gatunek, który od początku towarzyszył twórczości komiksowej. Samo medium pasuje do niego znakomicie. Po pierwsze – obraz powala na przedstawienie wielu fantastycznych, pozaludzkich elementów; po drugie – koszty produkcji są znacznie niższe niż w przypadku filmu z tą samą treścią i „efektami specjalnymi”.
Numer „Zeszytów Komiksowych”, który trzymacie w dłoniach, poświęcony jest różnym zagadnieniom związanym z tym gatunkiem. Blok tematyczny rozpoczynamy od polskich komiksów s.f. Artur Nowakowski opisuje twórczość zinową lat osiemdziesiątych XX wieku. Paweł Chmielewski przedstawia twórczość s.f. Jerzego Ozgi, a Piotr Klonowski wraca do Ósmej czary, czyli jednego z wczesnych komiksów Prosiaka. Teorię komiksów s.f. znajdziecie przede wszystkim w tekście Jerzego Szyłaka. Później udajemy się już w podróż po świecie: Gostyński i Kikiewicz swoją uwagę poświęcają komiksom francuskim, Gracz zaś przedstawia japoński Alita: Battle Angel. Blok ten dopełniają wywiady z Danielem Odiją i Joe Haldemanem.
Powrotem do poprzedniego tematu numeru jest tekst Michała Madeja poświęcony słynnym Fistaszkom. Poza tematyką numeru sytuuje się też analityczny tekst Michała Czajkowskiego o wątkach antybohaterskich w komiksach o Sknerusie McKwaczu. Dodatkowo oczywiście znajdziecie recenzje nowości komiksowych oraz wiele komiksów i ilustracji.
Zapraszamy do lektury,
Krzysztof Lichtblau, Hubert Możdżeń i zespół redakcyjny