Opis
Przedstawianie dokumentów ze zbiorów Zakładu Dokumentów Życia Społecznego BN, stanowiących niepowtarzalne świadectwo codziennego życia i działalności żydowskich mieszkańców II Rzeczypospolitej, stało się już niemalże wydawniczą tradycją Biblioteki Narodowej. Tym cenniejszą, iż przywołującą świat obecnie nieistniejący, brutalnie unicestwiony przez drugą wojnę światową.
Dotychczas w tym cyklu ukazały się: Afisz żydowski w II Rzeczypospolitej; Dokumenty życia społecznego Żydów polskich (1918-1939) w zbiorach Biblioteki Narodowej; Żydowskie druki ulotne w II Rzeczypospolitej w zbiorach Biblioteki Narodowej, t. I i II; Palestyna w żydowskich drukach ulotnych wydanych w II Rzeczypospolitej; Żydowska Łódź na afiszach wydanych w II Rzeczypospolitej; Afisze Żydów lubelskich wydane w latach dwudziestych XX wieku oraz Społeczeństwo żydowskie Łukowa na afiszach wydanych w II Rzeczypospolitej.
Tym razem autorki przybliżają czytelnikom przedwojenny żydowski Zamość, miasto w okresie pełni jego rozkwitu.
Zreprodukowanych w niniejszej publikacji 135 afiszy, jakie ukazały się nakładem ówczesnych drukarni, dokumentuje bogate życie polityczne, społeczne i kulturalne Żydów zamojskich. Dwujęzyczne, polsko-angielskie wydawnictwo na pewno stanowić będzie wyjątkową lekturę nie tylko dla osób zainteresowanych losami żydowskiej ludności dawnej Polski, ale też dla wszystkich pasjonatów historii.